بایگانی نوشته‌ها


قابلیت اشتعال بالا به چه معناست؟

 "قابلیت اشتعال" به توانایی  موتور در سوزاندن بهینه مقدار زیادی مخلوط هوا/سوخت گفته میشود. یک شمع  موتور خوب می تواند "قابلیت" اشتعال را ارتقاء دهد.فروکش کردن هنگامی اتفاق می افتد که الکترود و پلاتین بخشی از انرژی شعله را به وسیله انتقال حرارت تخلیه می کنند.

نتایج داغ شدن بیش از اندازه شمع چیست؟

هنگامی که داغ شدگی رخ می دهد، دماغه قسمت  عایق (ایزولاتور) به رنگ سفید درمی آید و رسوب گازهای احتراق روی آن قابل  مشاهده است. ذوب شدن الکترودها در نوع پیشرفته تر داغ شدگی اتفاق می افتد.  هنگامی که دمای شمع به بیش از 800 درجه سانتی گراد میرسد، نوک شمع از شدت  حرارت به رنگ قرمز درمی آید و باعث اشتعال مخلوط هوا / سوخت پیش از جرقه  زنی میشود (احتراق غیرعادی – پیش سوزی) که ممکن است منجر به آسیب به موتور  شود.

آیا لکه بین قسمت عایق و قسمت فلزی به دلیل نشت گاز است؟

هنگامی که شمع از روی موتور باز می شود،معمولا یک لکه قهوه ای رنگ روی درز بین عایق و قسمت فلزی دیده می شود که به نظر می آید نشانه ی نشت گازهای ناشی از احتراق است.در واقع این لکه در نتیجه چسبیدن ذرات روغن معلق در هوا به سطح قسمت عایق (ایزولاتور) در اثر ولتاژ بالا ایجاد شده است.

درجه بندی حرارتی شمع به چه معناست؟

انتخاب شمعی با درجه حرارتی مناسب برای هر موتور که با ویژگی های موتور و شرایط استفاده ء آن سازگاری داشته باشد امری ضروری است. شمع موتور باید حرارت ناشی از احتراق را از خود دفع کند و درجه بندی حرارتی ملاکی برای سنجش میزان دفع حرارت است.

به علاوه درجه حرارتی مناسب، چه اقدامات دیگری باید هنگام نصب شمع موتور رعایت شود؟

شکل قسمت جرقه زن (سرشمع) انواع مختلفی دارد. گاهی حتی با اینکه طول رزوه ی شمع مناسب است،استفاده از شمعی که برآمدگی دارد ممکن است منجر به برخورد سوپاپ یا پیستون با آن و آسیب به موتور شود. تنها در صورت توصیه کارخانه ی سازنده خودرو از شمع های برآمدگی دار استفاده کنید.

شمع اصلی و تقلبی؟

متاسفانه طی چند سال اخیر، با افزایش سرسام آور قیمت ارز و در نتیجه با گران شدن لوازم یدکی، بسیاری از افراد سودجو شمع های تقلبی از چین را به جای اجناس اصلی وارد کرده اند.شمع های تقلبی با قیمت و کیفیت بسیار پایین وارد می شوند و سودجویان، هم قیمت و یا با اختلاف قیمت ناچیز نسبت به شمع های اصلی آنها را به فروش می رسانند. (بقیه در ادامه مطلب)

مزایای شمع های چند پلاتین چیست؟

یکی از دلایلی که بعضی از خودروسازان از شمع های چند الکترود استفاده می کند عمر بیشتر آنها نسبت به تک پلاتین است و این هم بخاطر این است که در صورت جرقه از یک پلاتین و گرم شدن آن و در نتیجه افزایش مقاومت حالا از پلاتین دیگر جرقه برقرار شده و باعث دیرتر خراب شدن آن (مقاومت داخلی شمع) میشود.

چرا کارتیز؟
  • عرضه محصولات اورجینال
  • پشتیبانی فنی جهت انتخاب درست محصول
  • حذف واسطه و قیمت دست اول
  • ارسال محصولات به تمام نقاط کشور در کوتاهترین زمان
  • ایجاد فروشگاهی با قابلیت خرید برای هر قشر با هر توان مالی
بیش‌تر بخوانید